Program Hakkında

 

 

   AUZEF’e bağlı olan Hemşirelik Programı, iki yıllık açık öğretim lisans tamamlama programıdır. Ön lisans diploma derecesine sahip hemşirelerin; birey, aile ve topluma, sağlık bakım gereksinimleri doğrultusunda bakım vermek üzere, bilgi, beceri ve tutumlarının geliştirilmesini amaçlamaktadır. Hemşirelik bilim ve sanatını birey, aile ve toplumun sağlık bakımını karşılamada en üst düzeyde kullanabilen ve tercih edilen mezunlar vermek hedeflenmektedir.

 

DETAYLI BİLGİ

Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı'yla öğrencilere,

  • Mesleki uygulamalarında; temel tıp bilimlerine, sosyal bilimlere, davranış bilimleri ile hemşirelik mesleğine özel bilgileri sentezler ve bunları uygulamaya aktarma,

  • Birey, aile ve toplumun sağlığını koruma, geliştirme, iyileştirme ve rehabilite etmeye yönelik sağlık bakımı gereksinimlerini belirleyerek bakım verme,

  • Sağlık politikalarını belirleyen ekonomik, sosyal ve kültürel politikalar ile sağlık hizmeti arasındaki ilişkiyi kurarak ilgili sorunları kavrama,

  • Mesleki rol ve işlevlerini gerçekleştirmede gerektiğinde ekip üyeleri ile işbirliği yapma becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

  • Programa kayıt olmak isteyen öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmiş olmaları gerekmektedir.

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere AUZEF web sitesinden ulaşabilirsiniz.


 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı; hemşirelikte araştırma, biyoistatistik, hasta eğitimi, hemşirelikte etik, hemşirelik bilişimi, hemşirelik bakımı, hemşirelik felsefesi ve temel kavramlar gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

   Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

   Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans diploması alarak “Hemşirelik Lisans Mezunu” ünvanını kazanırlar.

   Hemşirelik Lisans Tamamlama programı mezunları öğrenim hayatlarına yüksek lisans ve doktora yaparak devam edebilir.

 

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı mezunları;

  • Sağlık kurum ve kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, sigorta şirketlerinde, okul sağlığı ve iş sağlığı alanlarında istihdam edilebileceklerdir.

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.